close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 października 2018

  Syberyjska premiera serii wydawniczej Poczty Polskiej "Polacy na Syberii" odbyła się 25 października 2018 r. w Muzeum Dekabrystów w Irkucku. Pierwszy znaczek jest poświęcony znanemu polskiemu badaczowi Syberii i Jakucji Wacławowi Sieroszewskiemu (1858-1945).

                 W dniu 25.10. 2018 w Muzeum Dekabrystów w Irkucku miała miejsce historyczna prezentacja znaczka pocztowego poświęconego Wacławowi Sieroszewskiemu. Jest on pierwszym z serii „Polacy na Syberii” wypuszczonej przez Pocztę Polską.

                 Uroczystość rozpoczęła się od koncertu muzycznego jednego ze słuchaczy College’u muzycznego im. F. Chopina. Następnie zaproszonym gościom została przybliżona postać Wacława Sieroszewskiego – pisarza, działacza niepodległościowego, senatora Rzeczypospolitej, kawalera Krzyża Virtuti Militari V kl., zesłańca i badacza dalekich kultur i narodów. W.Sieroszewski jest postacią znaną w Syberii, a jego wkład
  w zachowanie kultur miejscowych ludów zamieszkujących Jakucji jest nieoceniony.

                  Prezentacji towarzyszyła wystawa polskich znaczków znanego w Irkucku filantropa i filatelisty Sergieja Korobowa. W jego kolekcji znajdują się historyczne okazy, takie jak pierwszy znaczek pocztowy z czasów Królestwa Polskiego.

                 Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz, duchowieństwa, Polonii,  businessu, m.in.: I z-ca gubernatora obwodu irkuckiego Wladimir Dorofiejew, JE biskup Cyryl Klimowicz, JE biskup Leon Dubrawski, członkowie organizacji „Ogniwo”. Wśród uczestników nie zabrakło także miejscowych filatelistów,  których kolekcje polskich znaczków są imponujące.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: